Laboratoř biotechnologie
Certifikovaná GMO laboratoř I. třídy.
Odpovědná osoba: Michaela Liegertová, PhD
V této moderně vybavené klimatizované laboratoři probíhá příprava, zpracování a analýza širokého spektra biologických vzorků (bakteriálních, rostlinných i živočišných) a nanočásticových systémů, praktická výuka i realizace tematických závěrečných prací studentů se zaměřením na biologii a nanotechnologie.
Molekulárně-biologická sekce laboratoře poskytuje zázemí pro běžné molekulárně-biologické metody (práce s DNA, RNA i proteiny, molekulární klonování, imunohistochemie, kvantitativní analýzy změn genové exprese apod). Laboratoř je vybavená biohazard boxem a certifikovaná pro práci s GMO organismy.
Bio-nanotechnologická sekce poskytuje zázemí v oblasti přípravy a charakterizace biomolekul (DNA, RNA, proteiny) a jejich biohybridních komplexů s organickými a anorganickými nanočásticemi. Využití těchto komplexů je směrováno zejména do oblasti bioanalytiky (biosensorů), především ve spojitosti s mikrofluidními zařízeními vyvíjenými v Laboratoři biosenzorů a mikrotechnologií.
Vybavení:
qRT-PCR cycler LC480 (Roche) – kvantitativní analýza a detekce genové exprese
Průtokový cytometr ATUNE NXT (Thermofisher) - analýza buněčných populací a mikročástic
Mikrodestičkový reader GloMax (Promega) - spektrofluorimetr/luminometr pro studium absorbance, fluorescence a luminiscence v 96/384 jamkovém formátu
Spektrofluorimetr FLuormax (HORIBA) - analýza vzorků fluorescenčními technikami (včetně polarizované fluorescence)
Analyzátor nanočástic Zetasizer NanoZS (Malvern) – analýza nanočástic metodou dynamického rozptylu světla (DLS) a zeta-potenciálového měření
Zařízení pro tisk mikročipů SpotBot (Arrayit) – tisk DNA, proteinů či buněk na čip
Čtečka mikročipů InnoScan (Arrayit)
Biosensor SPR (SensiQ) - analýza na principu měření rezonance povrchových plasmonů
Elektrochemická pracovní stanice Autolab (Eco Chemie B) - s femtoampérovou citlivostí a zařízením pro automatizovanou průtokovou vstřikovací analýzu (FIA Lab)
FPLC systém pro nízkotlakou separaci látek
Invertovaný fluorescenční mikroskop (Olympus)
Buněčný sorter (Sony)
Biohazard box
Zázemí pro běžné molekulární klonování (PCR cycler, elektroforéza, termobloky, stolní centrifugy, centrifuga na mikrodestičky, elektronické dávkovače).
Laboratorní výuka
Praktika z charakterizace nanomateriálů
Praktikum z metod přípravy nanomateriálů
Bio-mikroelektromechanické systémy
Bioanalytické metody
Molekulární biologie
Metody v molekulární biologii
Laboratoř bude v roce 2019 vybavena NGS sekvenátorem (projekt OPVVV U21-KI).