Open Source

V dnešní době má každá laboratoř možnost vyvíjet si své vlastní vybavení a podstatně tak snižovat množství prostředků potřebných na nákup drahého laboratorního vybavení. Tohoto lze dosáhnout pomocí open-source 3D tisku, open-source mikrokontrolerů a množství open-source softwaru. Díky spojení Arduina a technologie 3D tisku není problém vytvořit si prakticky libovolné součástky, a poskládat je do podoby funkčního stroje.

Díky dostupnosti open-source programových kódů pro mikrokontroléry a návrhů 3D tisků lze v praxi pouze vybrat kódy a návrhy vhodné pro požadovanou aplikaci a začít přímo s experimenty, což šetří laboratořím čas i prostředky. Často se ovšem tyto kódy a modely neobejdou bez nezbytných úprav pro konkrétní laboratorní aplikaci.

Tak jak laboratoře KBI využívají dostupné volně přístupné technologie, laboratoře KBI se aktivně podílí na vývoji levého dostupného specializovaného vybavení pro každodenní použití ve výzkumu a vývoji. V rámci laboratoří KBI jsou vyvíjeny mikrokontroléry na bázi platformy Arduino, skripty na v jazyce R a modely drobného laboratorního vybavení pro 3D tisk.

Námi vytvořené modely 3D tisknutelného laboratorního vybavení je možné stáhnout zde.

Tiskárna v akci
3D tiskárná Průša i3 MK2S při tisku.